Індивідуальна аптечка першої допомоги (IFAK – Individual First Aid Kit).

Відповідно до задач, які необхідно вирішити при наданні першої медичної допомоги в бойових умовах, сучасна тактична аптечка повинна містити (у відповідності з правилом C-A-B-C):

C. Кровоспинні засоби:

1) Кровоспинний турнікет.
Використовується для зупинки критичної
кровотечі шляхом перетискання магістральної артерії. Застосовується в
червоній, жовтій, зеленій зоні. Найбільш поширений і відомий – Combat
Application Tourniquet (С-А-Т.) використовується бійцями збройних сил
НАТО, спецпідрозділами, ЗСУ, рятувальниками. Альтернатива – SOF Tourniquet, принцип дії
аналогічний, відрізняється дизайном і матеріалами деталей. Турнікети
українського виробництва: СПАС, СІЧ.

Або джгути. Всім відомий джгут Есмарха має низку серйозних недоліків в
порівнянні з сучасними турнікетами, але при вмілому застосуванні і,
головне, зберіганні (гума приходить в непридатність під впливом
ультрафіолету) може досить надійно зупинити критичну кровотечу.
Сучасні і надійні варіанти джгутів: SWAT-T, R.A.T.S., ТК4

Бажано мати мінімум 2 турнікети – один в аптечці, інший ззовні – на самій аптечці або на амуніції, у однаковому місці, визначеному для всіх бійців підрозділу, але потрібно 5,і носити їх по одному в кишенях,чи спеціальних накладках на кожній кінцівці.

Детальний опис С-А-Т та інших кровоспинних засобів буде представлено в наступних статтях про критичну кровотечу та на наших вишколах.

2) Бандаж для першої допомоги з аплікатором для тиску на рану – The First Care Bandage ізраїльського виробництва.

Це так званий „Ізраїльський бандаж” – сучасний перев’язувальний пакет, який створюючи постійний тиск на рану, зупиняє більшість достатньо сильних, але не критичних кровотеч. Розміри 6″, 4″.

3) Гемостатичний засіб на основі хітозану чи каоліну – Celox,QuikClot. У вигляді кровоспинного бинта (бойової марлі) – Combat Gauze, QuikClot, H&H Compressed Gauze PriMed та ін.

Ці засоби застосовуються для тампонування ран з кровотечею та утворення штучного тромбу при взаємодії хітозану з кров’ю.

А. Засіб забезпечення прохідності дихальних шляхів:

4) Назофарингеальний (носоглотковий) повітровід

Важливий та ефективний засіб для відновлення прохідності дихальних шляхів при западанні язика та інших причинах. Індивідуальний розмір відповідає відстані від кінчика носа до мочки вуха. У комплекті є упаковка лубриканта для змащуваня.

B. Засоби для боротьби з порушеннями дихання:

5) Оклюзійний грудний пластир Ашермана –Asherman Chest Seal, Halo (або інший)

Пластир застосовується для герметизації відкритих поранень грудної клітини (відкритому пневмотораксі).

6)Набір для декомпресії – Decomression Kit. (Спеціальна голка з катетером для декомпресії грудної клітки – ARS (Air Release System)).

Декомпресійний набір застосовується для видалення повітря з плевральної порожнини грудної клітини (напруженому пневмотораксі).

7) Спеціальна маска із клапаном для штучного дихання методом „рот-в-рот” – CPR Face Shield (або інша) (Наявність не обов’язкова, але вітається).

C. Засоби для зупинення менших кровотеч, підтримання кровообігу, боротьби з шоком та інші засоби:

8) Звичайні стерильні бінти та серветки та/або перев’язувальні пакети.

9) Нітрилові рукавички. Питання особистої безпеки під час роботи з чужою кров’ю. Розмір підбирається індивідуально (частіше М, 8-9). Колір – синій, білий, тілесний, але не чорний – він погано контрастує з кольором крові.

10) Атравматичні ножиці – розрізання одягу і спорядження для забезпечення доступу до рани та огляду. Зігнута форма, зубчики на ріжучих поверхнях, «лапка» на передньому кінці дозволяють швидко і безпечно розрізати навіть щільну зимову форму.

11) Термоковдра HRS або Blizzard Survival Blanket

для боротьби з переохолодженням або перегріванням пораненого.

12) Внутрішньовенний катетер G18 (зелений)200

для катетерізації переферійних судин (при загрозі розвитку шокового стану (переломах, опіках, масивній кровотечі, отруєнні).

13) Pill-pack (упаковка таблеток, англ.) – індивідуальна разова доза мед.препаратів, приймається після поранення, запивати водою. В укладці IFAK зберігається в зіп-пакеті без блістерів, готова до вживання. Склад: протизапальний, знеболюючий, антибіотик, в максимальних разових дозах: Парацетамол – 1000мг; Мелоксикам – 15мг; Гатіфлоксацин – 400мг

Знеболювальні таблетки та антибіотики (як правило 4-5 таблеток) входять до набору, який повинен вжити боєць при будь якому пораненні. Інші ліки – заспокійливі, протипроносні, очні краплі, гранули для очищення води, протизастудні та т.п. не є складовою аптечки IFAK, але можуть міститися в ній з огляду на практичну зручність та бажано в окремому пакуванні.

14) Перманентний маркер використовується для позначень: фіксації часу накладання турнікета, запису про вживання мед.препаратів, заповнення інформації для евакуації, картки пораненого, нанесення позначок на тілі потерпілого, напр.: “Т” – турнікет, “М” -морфій і тд.

15) Картка пораненого – індивідуальна первинна медична документація, містить інформацію про пораненого, травму та надану допомогу, супроводжує потерпілого на всіх етапах евакуації. Виконана на вологостійкому папері, заповнюється перманентним маркером.

Наступна стаття про етапи надавання допомоги пораненим

#важливо_знати #сокіл_умань #виживання

Приєднуйся!